Giriş

COM (Component Object Model), Bileşen Nesne Modelinin kısaltmasıdır; DCE RPC (açık standart) üzerinde nesne yönelimli bir katmandır (ilişkili diğer servisler ile) ve bir dilde yazılmış kodun başka bir dil ile (COM destekleyen diller) yazılmış kodu çağırmasını, birlikte çalışmasını sağlayan ortak bir zemin sağlar. Sadece kodun başka bir dil ile yazılmasının değil, bileşenin nerede olduğunun da bir önemi yoktur; kod DLL'den yüklenebilir, aynı makina üzerinde çalışan başka bir süreç içerisinde veya DCOM (Dağıtık COM) ile uzaktaki makina üzerindeki süreç içerisinde de olabilir.

COM'un OLE Özdevinim olarak bilinen (COM nesnelerine geç bağlama sağlar, böylece içebakışa sahip olabilir ve çalışma zamanında nesnenin nasıl çalıştığı bilgisine ihtiyaç duyan derleme zamanı bilgisine gerek olmadan çağrılabilirler) COM arabirimlerini içeren bir alt kümesi vardır. PHP COM eklentisi, betiklerinizde uyumlu nesneleri oluşturabilmek ve çağırabilmek için OLE Özdevinim arabirimlerini kullanır. Bütün COM nesneleri OLE uyumlu olmadığı için eklenti "PHP için OLE Özdevinim Eklentisi" (OLE Automation Extension for PHP) adını alır.

Neden COM kullanmalısınız? COM, Windows sistemleri üzerinde uygulama ve bileşenleri birlikte kullanmanın temel yollarından biridir; COM kullanarak Microsoft Word uygulamasını başlatabilir, doküman şablonu doldurabilir, sonucu Word dokümanı olarak saklayarak, ziyaretçilerinize gönderebilirsiniz. COM ile yerel ağınızdaki yönetim görevlerini yapabilir, IIS uygulamasını ayarlayabilirsiniz. Bunlar sadece yaygın olarak görülen kullanımlardır, çok daha fazlasını COM ile yapabilirsiniz.

PHP 5 sürümü ile eklenti sıfırdan tekrar yazılmış, eski, kafa karıştıran, belirsiz bölümler çıkartılmıştır. Ek olarak, Microsoft tarafından sağlanan COM birlekte işlerlik katmanı kullanılarak .NET kütüphanelerinin başlatılması ve oluşturulmasına da destek verilmiştir.

PHP 5'deki değişiklikler için lütfen » makalesine bakınız.