Giriş

PHP Veri Nesneleri (PDO) eklentisi, PHP'deki veritabanlarına erişmek için hafif ve tutarlı bir arayüz tanımlar. PDO arayüzü tanımı bulunan her veritabanı sürücüsü, veritabanına özgü özellikleri sıradan eklenti işlevleri olarak ifade edebilir. Yalnız dikkat edin, PDO eklentisinin kendisini her veritabanı işlevi için kullanamazsınız; bir veritabanı sunucusuna erişmek için veritabanına özgü PDO sürücüsünü kullanmalısınız.

PDO bir veri erişimli soyutlama katmanı sağlar, yani, kullandığınız veritabanından bağımsız olarak sorguları çalıştırmak ve sonuçları döndürmek için aynı işlevleri kullanabilirsiniz. PDO bir veritabanı soyutlaması yapmaz; SQL deyimini yeniden yazmaz ya da olmayan özellikleri taklit etmez. Bu özellikleri istiyorsanız tam gelişmiş soyutlama katmanını kullanmalısınız.

PDO, PHP 5.1'den itibaren PHP ile birlikte gelir ve PHP 5.0'dan beri bir PECL eklentisi olarak da mevcuttur. PDO, PHP 5'teki yeni nesne yönelimli özelliklere ihtiyaç duyar; bu bakımdan PHP'nin daha önceki sürümleri ile çalışmaz.