OpenBSD Kurulum Bilgiler

Bu bölüm PHP'nin » OpenBSD 5.8 sistemlere kurulumu hakkında bilgiler ve ipuçları içerir.

İkil Paketlerin Kullanımı

PHP'yi OpenBSD üzerine kurmak için ikil paketlerin kullanımı en basit ve önerilen bir yoldur. Temel paket, modül paketlerinden ayrıdır ve her modül paketi diğerlerinden bağımsız olarak kurulup kaldırılabilir. İhtiyaç duyacağınız dosyaları OpenBSD CD'nizde veya FTP sitesinde bulabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ana paket php olup, temel motoru (artı gettext ve iconv) içerir. Modül paketleri ise php-mysql veya php-imap gibi isimler alırlar. Bu modülleri php.ini dosyanızda etkin ve etkisiz kılmak için phpxs komutuna ihtiyacınız olacak.

Örnek 1 - OpenBSD Paket Kurulum Örneği

# pkg_add php
# pkg_add php-fpm
# pkg_add php-mysql
  (PEAR kütüphanesini kur)
# pkg_add pear

Paketlerle ilgili talimatları izle
  (paketleri kaldırmak için)
# pkg_delete php
# pkg_delete php-fpm
# pkg_delete php-mysql
# pkg_delete pear

OpenBSD'deki ikil paketler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için » packages(7) kılavuz sayfasını okuyunuz.

Portların Kullanımı

Ayrıca, PHP'yi kaynak paketinden » port ağacını kullanarak da derleyebilirsiniz. Ancak, bu sadece OpenBSD üzerinde tecrübeli kullanıcılar için önerilebilecek bir yoldur. PHP4 portu iki alt dizine ayrılır: çekirdek ve eklentiler. Eklentilerin bulunduğu dizin desteklenen tüm PHP modülleri için alt paketler üretir. Bu modüllerden üretilmesini istemedikleriniz için no_* FLAVOR'unu kullanınız. Örneğin imap modülünün derlenmeden geçilmesi için FLAVOR'a no_imap atayınız.

Bilinen Sorunlar

  • Apache ve Nginx artık OpenBSD'nin öntanımlı sunucusu olmamakla beraber her ikiksi de portlarda ve paketlerde kolayca bulunabilir. Yeni öntanımlı sunucu 'httpd'dir.
  • httpd'nin öntanımlı kurulumu bir » chroot(2) hücresinde çalışır, böylece PHP betiklerinin /var/www altındaki dosyalara erişmesi engellenir. Bu bakımdan PHP oturum dosyalarının saklanması için ya /var/www/tmp diye bir dizine ya da başka bir oturum arayüzü kullanmaya ihtiyacınız olacaktır. Buna ek olarak, veritabanı soketlerinin de hücre içine yerleştirilmesi veya localhost arayüzünü dinlemesi gerekir. Ağ işlevleri kullanıyorsanız, /etc dizinindeki /etc/resolv.conf ve /etc/services gibi dosyaların /var/www/etc dizinine taşınması gerekecektir. OpenBSD PEAR paketi özdevinimli olarak doğru chroot dizinlerine kurulur.
  • » gd eklentisi için, OpenBSD 5.7+ paketi XFree86'nın kurulu olmasını gerektirir. Bu, kurulum sonrası paketlere eklenerek kurulabilir (OpenBSD FAQ#4'e bakınız).

Eski Dağıtımlar

OpenBSD'nin eski dağıtımları PHP'yi duruk ilintili derlemek için FLAVORS sistemini kullanırlar. Bu yöntemle ikil paketleri üretmek zor olduğundan artık bu yol önerilmemektedir. İsterseniz hala eski port ağaçlarını kullanabilirsiniz fakat OpenBSD ekibi tarafından artık desteklenmemektedirler. Bu konuda fikirleriniz varsa port'un şu anki sürdürücüsü: Anil Madhavapeddy (avsm at openbsd dot org).