set_time_limit

(PHP 4, PHP 5, PHP 7)

set_time_limitAzami çalıştırma süresini sınırlar

Açıklama

set_time_limit ( int $saniye ) : void

Bir betiğin çalıştırılabileceği süreyi saniye cinsinden belirler. Bu süre aşıldığında betik ölümcül hata ile döner. php.ini dosyasında max_execution_time yönergesi ile başka bir değer belirtilmemişse öntanımlı süre 30 saniyedir.

set_time_limit() işlevi çağrıldığı anda süre sıfırdan başlatılır. Başka bir deyişle, betik örneğin 30 saniyelik öntanımlı zaman aşımı dahilinde 25 saniye çalıştıktan sonra set_time_limit(20) çağrısı yapılırsa süre bitiminde betik 45 saniye çalışmış olacaktır.

Değiştirgeler

saniye

Betiğin çalıştırılabileceği azami süre (saniye cinsinden). Sıfır belirtilirse bir zaman sınırlaması kaldırılmış olur.

Dönen Değerler

Hiçbir değer dönmez.

Notlar

Uyarı

PHP güvenli kipte (safe_mode) çalışıyorsa bu işlevin bir etkisi olmaz. Azami süreyi değiştirmek için php.ini dosyasında güvenli kipi iptal etmek veya azami süreyi php.ini dosyasında değiştirmekten başka çare yoktur.

Bilginize:

max_execution_time yönergesi veya set_time_limit() işlevi sadece betiğin kendi çalışma süresini etkilerler. Betiğin çalışması sırasında, akım işlemleri, veritabanı sorguları ve system() işlevi kullanılarak yapılan sistem çağrıları gibi betiğin dışında gerçekleşen işlemler için harcanan zaman betiğin azami çalışma süresinin hesaplanmasında hesaba katılmaz. Gerçek zamanın ölçüldüğü Windows üzerinde bu geçerli değildir.