Kurulum

Unix sistemlere PDO Kurulumu
 1. PDO ve PDO_SQLITE sürücüsü PHP 5.1.0'dan itibaren öntanımlı olarak etkindir. Başka bir veritabanının PDO sürücüsünü etkinleştirmek isterseniz bunun nasıl yapılacağını veritabanlarına özgü PDO sürücüleri sayfasından öğrenebilirsiniz. Yalnız dikkat: PDO eklentisini bir paylaşımlı eklenti olarak (bu önerilmez) derliyorsanız tüm PDO sürücülerinin PDO'nun kendisinden sonra yüklenmesine dikkat etmelisiniz.

 2. PDO eklentisini bir paylaşımlı eklenti olarak kuruyorsanız, PHP çalıştığı zaman PDO eklentisinin özdevinimli olarak yüklenmesi için php.ini dosyasını buna göre düzenlemeniz gerekir. Ayrıca kullanacağınız veritabanına özgü sürücülerinde dosyada etkin kılınması gerekir. Bunu yaparken bunların pdo.so satırından sonra listelenmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü, PDO eklentisinin veritabanlarına özgü eklentiler yüklenmeden önce ilklendirilmesi gerekir. PDO'yu ve veritabanlarına özgü eklentileri duruk olarak derliyorsanız php.ini adımını atlayabilirsiniz.

  extension=pdo.so
  

Windows kullanıcıları
 1. PDO ve belli başlı sürücülerin tamamı, birer paylaşımlı eklenti olarak PHP ile birlikte gelir ve php.ini dosyasında etkin kılınmaları gerekir:

  extension=php_pdo.dll
  

 2. Bu satırın ardına veritabanlarına özgü eklentilerin DLL dosyalarını aşağıdaki gibi ekleyebilir veya dl() ile çalışma anında da yükleyebilirsiniz.

  extension=php_pdo.dll
  extension=php_pdo_firebird.dll
  extension=php_pdo_informix.dll
  extension=php_pdo_mssql.dll
  extension=php_pdo_mysql.dll
  extension=php_pdo_oci.dll
  extension=php_pdo_oci8.dll
  extension=php_pdo_odbc.dll
  extension=php_pdo_pgsql.dll
  extension=php_pdo_sqlite.dll
  

  Bu DLL'lerin hepsinin extension_dir yönergesinde belirtilen dizinde bulunması gerektiğini unutmayın.