clearstatcache

(PHP 4, PHP 5, PHP 7)

clearstatcacheDosya durum önbelleğini temizler

Açıklama

clearstatcache ([ bool $gerçek_yol_belleğini_temizle = false [, string $dosyaismi ]] ) : void

Aşağıda verilen etkilenen işlevler listesindeki işlevlerden başka stat() veya lstat() işlevini kullanırsanız PHP işlemi hızlandırmak için bu işlevlerin döndürdüğü bilgiyi önbelleğe alır. Bununla birlikte belli durumlarda önbellekteki bilgiyi temizlemek ihtiyacını duyabilirsiniz. Örneğin hep aynı dosyanın varlığını sınayan bir betik için dosyanın işlem sırasında silinmesi veya değişmesi tehlikesi varsa durum önbelleğini temizlememeyi seçebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, PHP'nin dosya hakkında önbelleğe aldığı bilgiyi temizlemek için clearstatcache() işlevini kullanabilirsiniz.

PHP'nin mevcut olmayan dosyalar hakkında önbellekte bilgi saklamadığına dikkat ediniz. Bu bakımdan, varolmayan bir dosya üzerinde file_exists() işlevini çağırırsanız, siz dosyayı oluşturana kadar işlev FALSE döndürecektir. Siz dosyayı oluşturduktan sonra dosyayı silseniz bile işlev TRUE döndürecektir. Bunun yanında, unlink() işlevi önbelleği özdevinimli olarak temizleyecektir.

Bilginize:

Bu işlev belli dosya isimleri hakkında bilgiyi önbelleğe alır; dolayısıyla aynı dosya üzerinde çok sayıda işlem yapıyorsanız ve bu dosya hakkındaki bilgilerin önbellekte saklanmaması gerekiyorsa tek ihtiyacınız clearstatcache() çağrısı yapmak olacaktır.

Önbelleklemeden etkilenen işlevler: stat(), lstat(), file_exists(), is_writable(), is_readable(), is_executable(), is_file(), is_dir(), is_link(), filectime(), fileatime(), filemtime(), fileinode(), filegroup(), fileowner(), filesize(), filetype() ve fileperms().

Değiştirgeler

gerçek_yol_belleğini_temizle

Öntanımlı olarak gerçek yol belleği temizlenmez.

dosyaismi

Belirtilen dosya için gerçek yol önbelleğini sadece gerçek_yol_belleğini_temizle değiştirgesine TRUE atandığı takdirde temizleyecektir.

Dönen Değerler

Hiçbir değer dönmez.

Sürüm Bilgisi

Sürüm: Açıklama
5.3.0 İsteğe bağlı gerçek_yol_belleğini_temizle ve dosyaismi değiştirgeleri eklendi.

Örnekler

Örnek 1 - clearstatcache() örneği

<?php
$file 
'output_log.txt';

function 
get_owner($file)
{
    
$stat stat($file);
    
$user posix_getpwuid($stat['uid']);
    return 
$user['name'];
}

$format "UID @ %s: %s\n";

printf($formatdate('r'), get_owner($file));

chown($file'ross');
printf($formatdate('r'), get_owner($file));

clearstatcache();
printf($formatdate('r'), get_owner($file));
?>

Yukarıdaki örnek şuna benzer bir çıktı üretir:

UID @ Sun, 12 Oct 2008 20:48:28 +0100: root
UID @ Sun, 12 Oct 2008 20:48:28 +0100: root
UID @ Sun, 12 Oct 2008 20:48:28 +0100: ross